Fotografije
Kao dete u prodavnici igračaka: Coffeelover na otvaranju Doncafe kafića
Kada ljubitelja kafe pozovu na otvaranje novog Doncafe kafića u TC Ušće, ona se odazove. Da budem iskrena, očekivala sam da ćemo svi popiti po koju kaficu, lepo se ispričati, malo ispozirati i razići. Umesto toga dočekao me je spektakl – talentovani baristi su se utrkivali ko će pre da „nacrta“ nešto originalno u šoljicama (latte art), muzika, atmosfera i ketering su bili na nivou, a ceo kafić uređen je tamatski, pa su tako čak i lusteri u obliku zrna kafe.
Ipak, ono što je na mene najviše ostavilo utisak bio je nastup svetskog šampiona u spravljanju tradicionalne kafe, bariste Stavrosa. Taj čovek je moj novi, kafeinski idol.
On sve sprema sam – od zrna kafe, preko homemade sirupa sa raznim ukusima (lešnik, cimet i sl) pa do tradicionalnog spremanja kafe u bakarnoj džezvi na vrućem pesku. Zašto baš pesak, otkrićete u ekskluzivnom intervjuu sa Stavrosom koji će uskoro osvanuti na blogu. Poseban detalj u pripremi ove kafe je i „parfem“ od ruže kojim se šoljica poprska pre serviranja. Ukus je najpribližniji onom kada biste rastopili ratluk u šoljici vrele turske kafe, samo ne baš toliko sladak. Iskreno, ovako dobru kafu nisam nigde pila, čak ni u Istanbulu, gde bi, jelte, turska kafa trebalo da bude najbolja. Stavros je tajne svog zanata preneo i baristkinji Doncafe kafića, a ovu posebnu kafu moći ćete da probate svakog vikenda kod njih. Ja sam otkrila novo omiljeno mesto za kafenisanje, ko hoće da mi se pridruži?